Založ si blog

Je ti teplo mládež? Stále ti je teplo mládež?

Tento článok opäť venujem našim „smelým“ študentom, študentom vysokých škôl.

 

V nadpise som parafrázoval text z jednej kultovej sovietskej (ruskej) rozprávky Mrázik a niet na Slovensku hádam nikoho, kto by nepoznal scénu z tejto rozprávky, ako Mrázik nájde najskôr pod stromom skromnú uzimenú Nastenku, ktorá Mrázikovi odpovedá vľúdne, keď sa jej pýta či je jej v treskúcom ruskom mraze zima a následne scénu, keď si do lesa prišla po svoju „odmenu“ aj dcéra macochy Nástenky, akási Marfa…

 

A mne dnes naši VŠ študenti pripadajú ako tá skromná, uzimená Nastenka lebo aj keď naši VŠ študenti žijú doslova v absolutistickom zriadení, kde moc majú v rukách neoliberáli, despoti, diktátori…, ktorí nepripúšťajú žiaden iný názor v hlavnom verejnom priestore a v tom alternatívnom ho buď zosmiešňujú alebo „zákonne“ blokujú, ako ten ich „najsprávnejší“, na čele s neoliberálnou Čaputovou, tak oni aj keď im je „zima“, tak vľúdne pritakávajú/mlčia, že im je dobre!

A pritakávajú hlavne tým, že sú ticho, tichučko, sedia doma rodičom za pecou, vyhrievajú sa za ich mozole, ale dokedy…?

Pravdepodobne podľa nich, VŠ študentov, je na Slovensku všetko v poriadku lebo ak si občan-volič, volič-tvrdo pracujúci, zájdeš na web stránku ŠRVŠ (Študentská rada vysokých škôl SR) – https://srvs.eu/, tak o 17. novembri 1989 a jeho vtedajšieho študentského odkazu, hlavne pre dnešnú mladú generáciu, nenájdeš nič, aleže absolútne nič!!!

To je vám VŠ študenti naozaj tak dobre?

Naozaj vám v dnešnej našej kapitalistickej spoločnosti, pri dnešnej „vládnej“ moci, pri dnešnej „prezidentke“ nechýba to, čo chýbalo vašim predchodcom pred 33 rokmi???

A verte, že viem presne o čom píšem lebo v novembri 1989 som bol študentom predposledného semestra na VŠDS Žilina (Vysoká škola dopravy a spojov)…

Keby toto s nami vtedy vystrájala vládna moc, čo s vami vystrája dnes, tak by tie demonštrácie neboli tak nežné, ako nakoniec boli…!!!

 

Veď vy by ste dnes mali byť minimálne takí, ako tá povestná Marfa z ruského Mrázika a mali by ste na otázku – „Je vám teplo VŠ mládež“ (pod teplom rozumej, dobre po stránke spoločenskej, ekonomickej, politickej, po stránke demokratickej, po stránke vedenia dialógu v médiach všetkých názorových prúdov a pod.), odpovedať dnešným mocným, veľmi hlasitým – „A čo ti šije hlupák starý…“ – https://www.youtube.com/watch?v=2ui_894tZSo&t=9s&ab_channel=Nilsenko

 

Akoto, že neviete, prečo VŠ študenti novembra 1989 vôbec vyšli do ulíc?

Nuž keď vám to nepovedia v škole, tak ja vám to poviem a pripomeniem!

Prvotným dôvodom bolo hlavne to, že vtedajšia najvyššia moc v ČSSR, teda komunistická moc (pozor nemýľ si to s tým, že tu bol komunizmus! Tu bol socializmus, ale vo vláde boli predovšetkým členovia KSČ…!) zasahovala neprimeraným spôsobom do akademickej oblasti a toto bolo pre vtedajších VŠ študentov neprípustné lebo jednoznačne požadovali oddelenie moci štátnej od akademickej pôdy!!!

Teda nechceli, aby sa vládna moc miešala do vecí akademických, aby neurčovala ako sa majú školy, hlavne tie vysoké riadiť, ako sa majú rozvíjať a kto ich má viesť, teda kto má byť vo vedení školy!!!

Vtedajší novembroví (89) študenti požadovali aj dialóg! Dialóg medzi vládnou mocou, akademickou obcou, pracujúcim ľudom, pracujúcou inteligenciou…, ale na námestiach pri prvotných protestoch nikto nevypustil z úst, že nechcú socializmus, že nechcú rozvoj socialistickej spoločnosti, aleže chcú socializmus založený a rozvíjajúci sa hlavne na myšlienkach socializmu z roku 1968, socializme s ľudskou tvárou Alexandra Dubčeka…

A zdá sa vám dnešní VŠ študenti, že dnešná „vládna“ moc na čele s Čaputovou s vami vedie dialóg? Že nechá zaznieť aj vaše iné názory, ako len ti,e čo oni pretláčajú vo verejnom priestore? V mainstreame?

A ste presvedčení, vážení dnešní VŠ študenti, že dnešná „vládna“ moc na čele s Čaputovou sa vám nemieša do vašich akademických záležitosti?!

Ste presvedčení, vážení dnešní VŠ študenti, že dnešná „vládna“ moc na čele s Čaputovou nerozhoduje o tom resp. tvrdo nezasahuje do toho, kto na akej VŠ môže vyučovať, kto nie, kto na akej VŠ bude rektorom, dekanom, aké témy sa na VŠ môžu prednášať, aké názory z úst VŠ pedagógov môžu zaznieť a ktoré ani náhodou…?!

Naozaj ste presvedčení, že vám nezasahujú do vašich akademických záležitostí a že vám svojimi rozhodnutiami pripravujú svetlú budúcnosť…???

 

Nuž veru, dnešní VŠ študenti, veľmi sa vám čudujem a je mi z toho úprimne smutno, že nie ste ako tá Marfa z Mrazíka, ale že ste, len ako tá skromná, uzimená Nástenka!!!

 

Naozaj na teraz nemám k vám a k tejto téme čo viac poznamenať, len verím a dúfam, že tento môj názor ste pochopili, čo som vám vlastne chcel odkázať!

A keď ste nepochopili úplne, tak sa na túto tému porozprávajte so svojimi rodičmi, starými rodičmi a s tými pedagógmi, ktorí ani vtedy (pred/v/po novembri 89) a už vôbec nie dnes, nepodľahli vládnej moci a správali sa tak, ako sa na pedagóga nezávislej akademickej pôde sluší a patrí!!!

 

Záver:

 

Nuž a keby ma poniektorí z vás chcel skritizovať pod čiernu zem, za to, že som si zobral za príklad, ako sa mi dnes, vážení VŠ študenti javíte (pozor česť výnimkám!), ruskú (sovietsku) rozprávku Mrázik lebo som tým pádom pre vás rusofil, dezolát, hoaxer, nenávistník a čo ja viem čo ešte, tak vedzte, že ani také „slovenské“ neoliberálne médium, totálne rusofóbne médium, médium ktoré socialistické zriadenie priam nenávidí a preto veľa vecí prekrúca, zámerne zatajuje o tomto zriadení, akým TV Markíza pre ma osobne bezpochyby je, tak práve toto médium sa nedokázalo vzdať tejto kultovej sovietsko-ruskej rozprávky, i napriek všetkej tej nenávisti, ktorú voči Rusku majú, i napriek tým všetkým písaným i nepísaným sankciám, ktoré sú dnes voči RF aj v „našom“ mediálnom priestore, tak i napriek tomu túto rozprávku uvedú v hlavnom vysielacom čase aj v čase tohoročných Vianočných sviatkoch a to nie preto, žeby mali vzťah k odkazu tejto rozprávky, ale podľa môjho presvedčenia hlavne kvôli tomu, že sledovanosť tejto rozorávky je každoročne obrovská a z toho plynú čo? Nuž predsa peniaze! A ako sa inak hovorí peniazom? Nuž nie inak ako kapitál! A preto dnes nežijeme v inom režime, ako práve v tom „najsociálnejšom“, teda v kapitalizme! Kde je kapitál/peniaze až na prvom mieste a láska, cit, uznanie, mier, je kdesi až hen  tam za humnami…!!!

https://mediaboom.sk/vianoce-na-markize-v-premiere-ceska-laska-nebeska-mrazik-dostane-najlukrativnejsi-cas-v-roku

 

 

 

 

 

Boja sa, lebo vedia, že Robert Fico už nebude môcť cúvnuť ani obrátiť!

08.12.2022

Tento môj názorový článok nie len a výhradne o Robertovi Ficovi, o SMER-SSD, ale je v podstate, aj o tej časti slovenskej opozície, ktorá je jasne v protiklade k dnešnej „vládnej“ koalície a v protiklade tých politických subjektov, ktoré stoja buď tvrdo na strane neoliberalizmu resp. sa k nemu prikláňajú. Ale na príklade Roberta Fica to bude [...]

Čaputovej a spol. dávam do pozornosti tieto „bohapusté výmysly“ a „nezmysly“ japonskej JB Press!

08.12.2022

Čaputová sa v ostatnej politickej relácií RTVS O 5 minút 12, v nedeľu 04.12.2022, okrem iných „právd“, oháňala aj takouto jej pravdou o jej možnostiach/mantineloch konania a vyjadrovania sa, ako „političky-prezidentky“ SR, citujem Čaputovú – „…keď sa vy (rozumej ona – Čaputová) snažíte operovať v priestore pravdy a faktov alebo faktov, opierať všetky tie [...]

Upije sa Rastislav Káčer k politickej smrti?

07.12.2022

Na úvod predstavím, kto je dnes Rastislav Káčer (RK), ak by niekto nevedel. RK je dnes oficiálne „minister“ zahraničných vecí a európskych záležitostí „suverénnej“ Slovenskej republiky! „Suverénnej“, som dal zámerne do úvodzoviek lebo pri dnešných „našich vládnych“, sa o nejakej našej štátnej suverenite nedá hovoriť, ani len zo srandy! [...]

Vladimir Putin

Putin: Rusko bude pokračovať v útokoch na energetickú infraštruktúru Ukrajiny

08.12.2022 14:46

Putin vyhlásil, že tieto údery ruskej armády sú reakciou na útoky na objekty v Rusku.

Web Raketa

Moskva tvrdí, že dodrží moratórium na rakety stredného doletu v Európe

08.12.2022 14:24

Rusko sa po zániku zmluvy INF v roku 2019 zaviazalo, že v Európe ani v iných častiach sveta neumiestni svoje rakety stredného a krátkeho doletu.

Vorošylov

Zostrelil ruské rakety i päť dronov. Zelenskyj vyznamenal ukrajinského pilota

08.12.2022 14:23

Vadym Vorošylov naviedol svoje poškodené lietadlo do neobývanej oblasti a katapultoval sa.

Marcel Forai, Všeobecná zdravotná poisťovna

Obvinený exšéf VšZP Forai je "známa firma". Viac ako reformy ho preslávili kauzy

08.12.2022 14:07

Kto je Marcel Forai? Počas druhej vlády Roberta Fica generálneho riaditeľa VšZP vyšetrovali pre maséra Kostku, teta Anka ho nakoniec stála funkciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,058
Celková čítanosť: 9717471x
Priemerná čítanosť článkov: 9185x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy