Založ si blog

Zhýčkaná sudcovská obec SR a nedocenená práca asistentiek súdov

Nebudem sa venovať odbornej stránke výkonu sudcovského povolania, na to si naozaj netrúfnem.

Ale, keďže máme v blízkej aj vzdialenej rodine príbuzných, na viacerých postoch na súdoch SR, dovolím si vyjadriť svoj názor na výkon práce sudcov a samozrejme, že nepaušalizujem a nehádžem ich všetkých do jedného vreca. Hneď v úvode chcem podotknúť, že pre ľahšiu čitateľnosť môjho článku nebudem rozlišovať sudca – sudkyňa, ale len sudca.

Terajší pán minister spravodlivosti JUDr. Gál sa hlavne zamýšľa nad tým, ako sudcom zakázať byť činným v politike a ak, tak chcú učiniť, tak ich navždy pozbaviť sudcovského talára, čo je protiústavné.

Je mi úplne jasné, že súdy a sudcovia, ako tretia nezávislá moc v štáte , po moci zákonodarnej a výkonnej, majú mať pre svoj výkon vytvorené , také pracovné podmienky, aby mohli súdiť a rozhodovať nezávisle a čo možno v čo najkratšom čase. Na čas súdneho konania vplýva niekoľko objektívnych faktorov, ako napr. neprevzatie si včas predvolanie na súd, rôzne námietky účastníkov sporu, maródky, obštrukcie a pod.

Avšak nie nezanedbateľným faktorom prieťahov a dĺžky súdneho sporu a výkonnosti jednotlivých sudcov je aj ich pracovná morálka.

Sudcovia majú povolenú aj prácu na doma a pritom v práci majú dostatočne vytvorené podmienky (majú samostatné a dobré vybavené kancelárie), aby svoju prácu mohli a mali by vykonávať na svojom pracovisku.

Nezriedka sa stane, že sudca príde do práce až okolo poludnia prípadne popoludní, jeho asistentka je v práci už od 6:00 hod., v letnom období majú dovolené od 5:30 hod. a prvé čo urobí, zavolá svojej asistentke, či ho niekto nehľadal a čo je nové, a dokedy ste v práci pani asistentka, lebo ja som teraz prišiel/la a ideme pracovať !

Stane sa, že sudca v daný deň vôbec nepríde na pracovisko a asistentke, len zavolá a to ešte na jej súkromný mobil ( lebo pevné linky sú monitorované, aby si asistentky počas pracovnej doby nevybavovali súkromné záležitosti za štátne peniaze ! ) a informuje sa, či ho niekto nehľadal, a opäť čo je nové a prosím odročte na zajtra pojednávanie a obvolajte všetkých účastníkov konania a pod.

Nuž tomuto pán Minister sa je treba tiež povenovať a mala by to byť aj priorita pre budúceho Predsedu NS SR, aby sa výrazne zlepšila pracovná morálka sudcov všeobecných súdov a aby mali  povinnosť evidencie príchodu a odchodu, na pracovisko, ako všetci ostatný zamestnanci súdov, aby boli povinne na svojom pracovisku minimálne od 8:00 hod. do 14:00 hod.

Ich mesačné príjmy + bonusy + 13. a 14. plat + reprezentatívne príspevky + rekondičné pobyty + ak sa nedopustia obzvlášť závažného trestného činu, tak majú o prácu a nadštandardný príjem postarané do konca života, sú dosť lukratívne na to, aby do práce chodili na čas a v stanovenom časovom rozmedzí.

Ďalej sa pán Minister spravodlivosti SR a Predseda NS SR zamerajte, hlavne na asistentky súdov, za aké odmeny pracujú 600,00 € až 650, 00 € čisté mesačne aj s osobným ohodnotením, platy sudcov sú od 2500,00 € a oveľa vyššie, mesačne, podľa odpracovaných rokov, v akom pracovnom prostredí ( na OS KE  sa tlačí v jednej malej kancelárií 5 asistentiek s jednou tlačiarňou, navzájom sa pri výkone svojej práce rušia, v lete je kancelária neklimatizovaná, teplota presahuje 32 oC, predseda súdu o nich prehlasuje, že sú lenivé a osobné ohodnotenie berú za „hovno“), vykonávajú svoju prácu, že musia perfektne ovládať prstoklad, aby im prepis zápisníc a rozsudkov netrval večnosť, musia ovládať všetky interné PC programy ( väčšina starších sudcov nevie pracovať ani s Wordom nie to ešte s Excelom a internými PC programami), ktoré sú na súdoch postupne v rámci elektronizácie dodávané a na OS KE I. je ešte aj tá anomália, že Predseda súdu určil, že mesačné, štvrťročné, ročné, samostatné a spoločné výkazy výkonu sudcu majú spracovávať asistentky a odovzdať najneskôr prvý deň nasledujúceho mesiaca ( takže nejaké dovolenky na prelome mesiaca a na konci a začiatku roka, tak na to milé asistentky zabudnite), aj keď nariadením a usmernením ministra spravodlivosti SR, to majú v pracovnej náplni tajomníci/čky súdov, ako je to možné ?! Asistentky nemajú ani 13. a nie to ešte 14. plat, nemajú nárok na rekondičné pobyty, na reprezentatívne, ale majú jedinú povinnosť, tvrdo pracovať, slúžiť sudcom a držať ústa.

Takže terajší aj budúci Minister/ka spravodlivosti SR a budúci Predseda/níčka NS SR , je potrebné sa predovšetkým zamerať na pracovnú disciplínu sudcov všeobecných súdov a asistentkám dať najvyššiu možnú prioritu a to nielen v ich odmeňovaní, ale aj vo vytvorení pracovného technického vybavenia (napr. OS KE.) , lebo už teraz je obrovský problém dostať na súdy kvalitné asistentky a udržať terajšie. Sudca bez kvalitnej asistentky je absolútne paralyzovaný. A ak sa asistentky na pracovisku na niečo oprávnene posťažujú, tak sa im dostane odpovede, že môžu ísť do LÍDLU vykladať tovar. Nuž áno, toto asistentka súdu dokáže vážené vedenie súdov, ale dokáže Vám pani čo doteraz vykladala tovar v obchodnom reťazci plnohodnotne nahradiť vysokoodborne vybavenú asistentku ?! Lebo dnes sa hovorí len o učiteľoch, zdravotných sestrách, ale o fungovaní súdov v súvislosti s asistentkami súdnych senátov, teda konkrétnych sudcoch, sa akosi mlčí ! Bez asistentiek sudcov by ostali súdy absolútne paralyzované a nefunkčné, raz k tomu môže dôjsť, ak sa vo vzťahu k ním niečo radikálne nezmení !

Zastane sa Z. Čaputová „dobytka“ a okamžite sa obráti na Ústavný súd SR alebo. ..

23.07.2021

…sa na neho vykašle, totálne ho odignoruje, ako obvykle?! Áno, aj ja podľa „naj novinára“ „najobjektívnejšieho“ média, denníka SME.SK, Petra Schutza, patrím medzi ten ním označený ľudský dobytok, ako nás „pekne“ nazval lebo nie som Covid zaočkovaný a urobím maximum, aby som takýmito experimentálnymi vakcínami nebol nikdy zaočkovaný a zároveň odmietam [...]

Protesty 1. septembra 2021 proti dnešnej covidchuntovláde nie sú pomoc ani SMERU-SSD, ani R. Ficovi, ale sebe samému!

22.07.2021

Strach, nekonečný strach tých, čo pred parlamentnými voľbami 2020 za absolútnej pomoci Západnej rozvratnej činnosti a USA administratívy, ale hlavne za pomoci všetkých „mienkotvorných“ médií pôsobiacich na území SR na čele so štátnou RTVS prišli k moci, ako slepé kura k zrnu! Hlavne Igor Matovič, ktorý ani nechcel byť víťazom volieb, ihneď po vyhlásení takmer [...]

S pápežom, len plne zaočkovaní. S Bohom bez rozdielu každý!

21.07.2021

Čítam, počúvam a neverím vlastným ušiam ani očiam, kam až zachádzajú dnešní „slovenskí“ Covidchuntovládcovia. Už im nestačí, že rozdeľujú/segregujú občanov SR na základe svetských, ich Covidchuntovskovládnych parametrov, oni už absolútne bez hanby a bez zábran rozdeľujú občanov SR na veriacich zaočkovaných a na veriacich nezaočkovaných, pričom z tých [...]

Mária Kolíková

Parlament odklepol lehotu pri trvaní kolúznej väzby

23.07.2021 17:42

Úpravu schválili 77 hlasmi.

DPB / Autobusy / MHD

Cestujúci slovne napadli vodiča bratislavskej MHD, odmietli mať vo vozidle rúško

23.07.2021 16:50

Skupina cestujúcich, najmä v staršom veku, vodičovi vulgárne nadávala. Incident zachytáva video, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami.

LGBT / Dúha / Pride /

Verejná ochrankyňa práv Patakyová podporí Dúhový Pride aj tento rok

23.07.2021 16:33

Patakyová ho podporí prejavom na virtuálnom podujatí, ktoré sa uskutoční v sobotu i vyvesením dúhovej vlajky z okna Kancelárie verejného ochrancu práv počas piatka.

Polícia / Kukláči / NAKA /

Otvorená vojna: Inšpekcia vyšetruje elitných policajtov

23.07.2021 16:11

Policajná inšpekcia začala prešetrovať podozrenia o protizákonných praktikách elitných vyšetrovateľov z NAKA a obvinila troch pochybných svedkov zo zločineckej skupiny takáčovcov.