Založ si blog

p. Čaputová, prijmite demisiu p. Lajčáka ! p. Kiska na to „zabudol“ !

p. Čaputová, Váš predchodca a Váš osobný priateľ, p. Kiska, Vám v prezidentskom paláci zanechal niekoľko nedoriešených vecí. A jednou z nich je, aj akési vajatanie p. Kisku v tom, že sa akosi nevedel čelom postaviť, k „tančekom“ a trucu p. Lajčáka, čo by ministra zahraničných vecí SR . p. Kiska, to nechal zapadnúť prachom, a odložil to na bok s tým, že sa ešte rozhodne, ale do konca svojho volebného obdobia bol taký leniví, že sa nerozhodol ! Ale ústava SR je jasná, minister demisiu podáva a prezident SR ju prijíma!

Ústava SR, ŠIESTA HLAVA, Prvý oddiel, Prezident Slovenskej republiky, čl. 102, (1) Prezident, odsek (g) : „vymenúva a odvoláva predsedu a ostatných členov vlády Slovenskej republiky, poveruje ich riadením ministerstiev a prijíma ich demisiu …“, v texte ústavy sa pri prezidentovi SR, nikde nedočítame, že keď prijíma demisiu ministra vlády, tak ju zvažuje, či príjme resp. odmietne. Ústava je v tomto jasná, hovorí PRIJÍMA, a následne na návrh predsedu vlády SR, až do vymenovania nového ministra, poveruje iného člena vlády SR riadením daného ministerstva, resp. mu predseda vlády SR v krátkom čase predloží meno – návrh nového ministra na demisiou uvoľnený post, bodka !

 

Ústava SR, ŠIESTA HLAVA, Druhý diel, Vláda Slovenskej republiky, Čl. 116, bod (2) : „Člen vlády môže podať demisiu prezidentovi Slovenskej republiky“.

Takže tu je Ústava SR, tiež jasná, ak sa člen vlády z akýchkoľvek dôvodov rozhodne, slobodne podať demisiu, tak mu to Ústava SR, bez akýchkoľvek ďalších usmernení povoľuje a umožňuje ! Za právoplatné podanie demisie sa považuje deň a hodina, kedy táto demisia, daného ministra bola v písomnej forme, a tradícia takéhoto aktu zo strany ministra, hovorí o tom, že ju minister osobne odovzdáva do rúk prezidenta SR v prezidentskom paláci za účasti protokolom prezidentskej kancelárie určených osôb, a aj za účasti médií. A toto všetko sa pri podávaní demisie ministra zahraničných vecí SR p. Miroslava Lajčáka aj reálne uskutočnilo. Pán Kiska osobne za prítomností médií prijal do svojich rúk demisiu, z rúk dotknutého ministra, čím de facto potvrdil prijatie ( nie prevzatie !) tejto demisie !

Teraz nebudem plytvať miestom v tomto článku na to, čo sa potom odohrávalo, aké nechutné divadlo, a ani dôvody prečo p. Miroslav Lajčák podal demisiu. Tu je dôležitá jedná podstatná vec, že p. Kiska počas svojho funkčného obdobia netrval, a na vládu „netlačil“, aby mu na uvoľnené miesto ministra zahraničných vecí SR, predseda vlády SR predstavil nové meno ! Je totiž komické, ak nie priam tragikomické, čo po podaní demisie „vystrájal“ p. Lajčák, a všetci zainteresovaní v tejto demisií, a snažili sa akýmisi nezmyslami zdôvodniť, že p. Lajčák môže svoju demisiu stiahnuť. Nuž nemôže ! Raz sa chlapský rozhodol, pomenúval pre neho neprekonateľné dôvody, aby zotrval v takejto vláde, ktorá síce chráni záujmy SR, ale nie jeho osobné záujmy, a jeho osobné videnie, ako by sa mala SR správať v zahraničnej politike. Veď dôvod, pre ktorý p. Lajčák oficiálne podal demisiu, nepominul, a predpokladám, že do skončenia funkčného obdobia tejto vlády, ani nepominie, tak nenašpinil si p. Lajčák, a to poriadne do svojho hniezda ?!, a do svojho hniezda si špiní aj kancelária prezidenta SR, v ktorom je teraz (dúfam dočasne) p. Čaputová.

p.Čaputová, kde vo svete existuje štát, kde je vo vláde minister v demisií, takú dlhú dobu !?, a čo Vaše hodnotové nastavenie, to Vám neprekáža že prezidentská kancelária má tento biľag na sebe ?!

Vy ste predsa nová, iná, slušnejšia, hodnotovejšia, a vo svojich rozhodnutiach voči tejto vláde aj neoblomnejšia, tak potom ukončite tento Lajčakov marazmus, oficiálne prijmite jeho demisiu, a predsedu vlády SR p. Pellegriniho, rázne a hlavne verejne, požiadajte, aby túto situáciu okolo ministra v demisií ukončil, predložením návrhu buď nového mena na vymenovanie nového ministra zahraničných vecí SR, alebo nech Vám ponúkne návrh ministra, ktorý až do konca volebného obdobia tejto vlády bude tento post vykonávať, prípadne nech si toto ministerstvo zoberie pod svoje „krídla“ . Nie je predsa možné, aby sa takto pošliapavala Ústava SR, aby sa tolerovali takéto „tančeky“ jedného z ministrov vlády SR ! Máme v našej diplomacií dosť skúsených a kvalitných kariérnych diplomatov, ktorí by tento mimoriadne dôležitý post vo vláde SR a pre SR ako takú, mohol vykonávať namiesto „tancujúceho“ p. Lajčáka. Neexistuje žiaden dôvod, aby naďalej pôsobil vo svojej funkcií, keď sa je raz a dobrovoľne vzdal !

Ak Ústavný súd SR zamietne nápad p. Harabina na platnosť prezidentských volieb 2019, tak potom Vy, p. Čaputová budete výkon prezidentky SR vykonávať po celé Vaše volebné obdobie, a ak teraz nevykonáte kroky potrebné k vyriešeniu chaosu okolo p. Lajčáka, tak sama dáte dôvod na vytvorenie precedensu do budúcnosti okolo podávania a prezidentom SR prijímania, demisií ministrami vlády SR a po PV 2020 a po zlepení akejsi proti „kočnerovskej“ vlády, sa Vám takáto maškaráda podávania demisií členov vlády SR, môže vyskytovať pomerne často.

Preto p. Čaputová v tomto p. Kiskom, nevyriešenom probléme konajte a rozhodnite, ihneď !

 

Hospitalizácia Igora Matoviča je nevyhnutná a je celkom určite namieste!

26.11.2020

Myslím to celkom vážne ! A je to na prospech nie len jemu samotnému, ale predovšetkým je to na prospech celej našej spoločnosti. A ako to dosiahnuť ? Nuž presne tak, ako on chce dosiahnuť, aby sa občania SR išli testovať. Teda „dobrovoľne“ – nasilu! Je potrebné Igorovi Matovičovi dať jasnú slobodnú vôľu – buď pôjde dobrovoľne na niekoľko mesiacov na riadne [...]

I privinula Zuzana Igora na svoju politickú hruď, i zbavila ho viny. . .

25.11.2020

Zuzana Čaputová dňa 24.11.2020 učinila „zásadné“ vyhlásenie k občanom SR, k aktuálnej politickej situácií v našom štáte. Stretol som sa z názorom, že ju za toto nemáme už nijako „vyrušovať“ lebo viac už vykonať pre blaho národa nemôže. Naozaj ? Nuž ja som presvedčený, že svojim „zásadným“ vyhlásením ešte viacej situáciu zhoršila. Pozrime sa nato [...]

Zuzana Čaputová, je čas prezuť črievičky za bagandže!

24.11.2020

Aby nedošlo k omylu. Myslím tým prezutie – politické črievičky, za politické bagandže. Zuzana Čaputová, v pozícií najvyššieho ústavného činiteľa SR, už raz politické bagandže na „nohách“ mala. Bolo to po celý čas, keď v nich „chodila“ od svojej inaugurácie 15. júna 2019 do vyhlásenia výsledkov parlamentných volieb 2020 – do 1.3.2020. Začnem však [...]

NAKA

NAKA preverí informácie o údajnej korupcii prokurátorov

26.11.2020 16:48

O údajnom korupčnom správaní sa prokurátorov hovoril Alojz Baránik (SaS). Tvrdí, že môže mať informácie o tom, že prokurátori berú úplatky vo výškach 500 alebo 1000 eur.

Boris kollár

Kollárove návštevy sú vraj v poriadku, v piatok ho prepustia

26.11.2020 16:32

Generálny riaditeľ nemocnice potvrdil, že došlo ku konfliktu medzi sestričkami a priateľkami šéfa Národnej rady.

balistická raketa

Rusko vyskúšalo novú hypersonickú strelu protiraketovej obrany

26.11.2020 16:32, aktualizované: 17:01

Fregata triedy Admiral Gorškov úspešne otestovala protilodnú hypersonickú riadenú strelu 3M22 Cirkon v rámci testov nových zbraní.

November 89

Mikulec: Postup policajtov pri incidente s Gálom a Zajacom na výročie novembra '89 sa preveruje

26.11.2020 15:39

Minister vnútra sa podľa svojich slov o incident zaujíma. Postup bratislavských krajských policajtov je podľa neho predmetom kontroly.