Založ si blog

August 1968 v Československu, porovnanie s Augustom 2019 na Slovensku

V auguste 1968 som mal ešte len dva roky a teda môj pohľad na tieto udalosti je len zo sprostredkovaných informácií do roku 1989 a po roku 1989 .

Hneď na úvod jasne a zrozumiteľne chcem vyjadriť, že je neprípustné, aby akákoľvek cudzia vojenská noha vstúpila na zvrchované územie cudzieho štátu a preto, ak by som v roku 1968 mal minimálne 15 rokov, tak by som určite bol na námestiach a možno by som už dnes tento svoj príspevok nemohol napísať. Je to potrebné bez pardonu odsúdiť.

Zároveň je potrebné sa na udalosti tohto obdobia pozrieť komplexe a nie len jednostranne.

Po 2. svetovej vojne si svetové mocnosti rozdelili svet na Americký a Sovietsky. Európske štáty si rozdelili, ako vojenskú korisť a dohodli sa, že si nebudú navzájom zasahovať do tzv. vnútorných záležitosti. Vývoj v týchto štátoch išiel absolútne odlišnými smermi. U nás sa začali budovať pod záštitou KSČ, svetlejšie zajtrajšky a to doslova, lebo bolo potrebné vojnou zruinovaný štát postaviť na nohy. Áno začali sa stavať nové fabriky, byty, školy, nemocnice a pod. Na začiatku to bola naozaj akási prirodzená eufória a ľud to bral, ako svoju povinnosť, lebo chceli, aby ich deti už nezažili hrôzy vojny a aby mali oveľa lepší život, ako mali oni, a naozaj najviac postihnutá generácia po vojne bola tá, na ktorej pleciach bolo vybudovať nový život pre svoje deti a dreli od nevidí do nevidím. (to si dnešná mládež nielenže neuvedomuje, ale si to ani vo sne nevie predstaviť) .

Na začiatku 60-tych rokoch minulého storočia sa už národ začal mať lepšie a mal viac času si všímať, kam a akým smerom sa uberá naša spoločnosť, že sa nepomenovávajú otvorene problémy v spoločnosti, že sloboda slova a prejavu je potláčaná, že ekonomika produkuje aj tovary, ktoré sú buď málo kvalitné alebo absolútne na trhu nepotrebné. A vtedy v samotnej KSČ a KSS začali napredovať sily, ktoré na tieto nedostatky pomaly, ale isto poukazovali. Samozrejme, že ikonou tohto obdobia bol p. Alexander Dubček, ktorý začal presadzovať „ socializmus s ľudskou tvárou“, teda nie to, že socializmus ,ako taký je zlý, ale mu len nasadiť „ľudskú tvár“. Samozrejme, že ideológia ZSSR bola absolútne odlišná a začal proces, ako takému dobrodružstvu, ktoré by oslabilo socialistický tábor, zabrániť.

Preskočím detaily, bolo by to príliš dlhé. Nakoniec sovieti dostali od našich oddaných súdruhov pozývací list, aby to tu prišli uviesť späť na správnu cestu socializmu. Apropo, prečo ešte stále nedisponujeme originálom, toho listu, ale sa tu ponevierajú, len akési kópie. Žiadajme svetový tribunál, bezpečnostnú radu OSN, že pre vyrovnanie sa s vlastnou minulosťou, nám Rusi okamžite odovzdajú tento pozývací list, alebo sa niekto bojí, že je v ňom aj niečo čo by „ demokratickému „ svetu nevyhovovalo !?

Nakoniec to dopadlo, tak že „Ľudská tvár socializmu“, bola poznačená vstupom spriatelených vojsk Varšavskej zmluvy ( VZ ) v noci z 20.8. na 21.8. 1968. Veľký brat z poza veľkej mláky, však nepodnikol nič, lebo čo už tam po nejakom zbedačenom národe Čechov a Slovákov, veď svet máme na teraz rozdelený takto a v Československu ešte nič nestojí za to z čoho by sme mali mať prospech a My, aby sme mohli zbrojiť ďalej, potrebujeme mať na Východe veľkého nepriateľa.

A teraz paralela s augustom 2019 na Slovensku. Dnes už nevládnu zbabelí súdruhovia, ktorí od Brežneva žiadali, aby „ pozývací list „ bol tajný. Dnes už niektorý naši veľmi odvážni a statoční politici a nie je ich málo, otvorene, cez naše demokratické a pravdivé média ( žiaľ patrí k ním aj „ verejnoprávna“ RTVS), pozývajú Americké vojská na naše územie. A keďže spojenecké vojska VZ, to mali k nám dostupné po zemi, tak prišli po tajme v noci, ale americké vojská potrebujú si u nás na našej zemi vybudovať vlastné letiskové pristávacie plochy a vlastné vojenské základne, aby tu mohli priletieť počas bieleho dňa a oficiálne ešte aj s oslavnými fanfárami. Naše vojenské letiská ( mimochodom sú už súčasťou NATO), sú im malé, tak na akých abnormálne veľkých lietadlách tu chcú priletieť a čo v nich bude ?, bude v nich arzenál, ktorým nám tu prinesú americkú „ demokraciu“, ktorú rozosievajú všade vo svete, tam, kde majú ekonomické záujmy, a pod záštitou ochrany demokracie a ľudských práv pustošia cudziu zem a zabíjajú nevinné deti a ich rodičov !?

Čo, ak na Slovensku začne silnieť hlas pospolitého tvrdo pracujúceho ľudu po „ kapitalizme s ľudskou tvárou“ ( slovné spojenia „ socializmus s ľudskou tvárou „ a „ kapitalizmus s ľudskou tvárou „ sú si rovnocenné utopistické nezmysli ), tiež k nám zavítajú spojenecké vojska NATO na čele s U.S. Army ?, a dnes už nie po zemi a tajne, ale vzduchom a oficiálne a zbombardujú nás, tak ako bývalú Juhosláviu a iné suverénne štáty vo svete, bez súhlasu bezpečnostnej rady OSN, s ušľachtilým cieľom uchovať a zabezpečiť na Slovensku demokraciu a slobodu národa ?!

Takže na záver je potrebné jednoznačne, nahlas a jasne odsúdiť inváziu spojeneckých vojsk VZ do bývalého Československa v auguste 1968 a udalosti, ktoré nasledovali po nich a zároveň je potrebné jasne povedať a urobiť všetko preto, aby k takému ohavnému činu v budúcnosti už nikdy nedošlo z akej koľvek svetovej moci a to nielen na Slovensku, ale aj inde vo svete. Pretože existuje množstvo iných diplomatických a mierových riešení, a použitie vojenskej sily v cudzích štátoch je len ukážka arogancie moci a nie zabezpečenia demokracie a blaha národa, ktorí sa dokáže so svojimi vnútornými problémami vysporiadať aj sám a národ Slovenský za taký jednoznačne považujem.

Vie Čaputová, že aj v USA je čoraz viacej ľudí „podliehajúcim“ ruskej propagande? A čo v tomto smere poradí Bidenovi?

09.06.2023

Čaputová pritvrdzuje svoju rétoriku vo vzťahu k Slovákom, čo potvrdzuje aj jej posledné vyjadrenie sa pre bruselský POLITICO – https://www.politico.eu/article/eu-risks-losing-slovakia-russia-disinformation-president-zuzana-caputova/ Nie, v tomto mojom článku sa nejdem podrobne venovať tomu, čo tam nepekného Čaputová o nás Slovákoch narozprávala, len pripomeniem [...]

Tvrdý odkaz B. Kollárovi a jemu podobným – My nie sme vaše hračky!

09.06.2023

Boris Kollár (BK) ešte oficiálne, ako „predseda“ nášho národného parlamentu, nevyhlásil termín konania mimoriadnych Parlamentných volieb na 30.09.2023 a už oblepil celé Slovensko svojimi predvolebnými pútačmi! Pútačmi tak hlúpymi, tak doslova Slovákov urážajúcimi, že jednoducho musím resp. chcem na to zareagovať. A ako je u mňa zvykom zareagujem priamo, otvorene, [...]

Prezident má svoj národ chrániť a nie ho v zahraničí haniť!

08.06.2023

Niečo neskutočné čo sa to tu deje! Dlhšie som sa k Čaputovej a spol. nevyjadroval lebo jednak pracovná zaneprázdnenosť a jednak nad tým všetkým, čo tu s nami Čaputová a spol. vystrájajú, tak nad tým sa rozum zastavuje! Takže jasne a stručne! Čaputová tvrdí, že Národ slovenský, Slováci, obyvatelia Slovenskej republiky (výrazná väčšina) má názory na [...]

Bordeaux / Oheň / Požiar / Hasič /

Pri lesných požiaroch v Kazachstane na ruských hraniciach zomrelo 14 ľudí

10.06.2023 19:04

Plamene sa rozšírili na 60 000 hektárov, čo zodpovedá takmer rozlohe Tatranského národného parku.

Juraj Šeliga, Eduard Heger, Demokrati

Demokrati žiadajú od Sulíka stiahnuť novelu, ktorá zvýši zisk poisťovní

10.06.2023 18:45

Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní nijak nepomôže občanom ani zdravotníctvu, upozorňuje ÚDZS.

nord stream

Poľsko bolo zrejme základňou sabotérov pri útokoch na Nord Stream, tvrdia USA

10.06.2023 17:50

Pri útokoch na plynovody zohrala úlohu aj jachta Andromeda. Vyšetrovatelia plne zrekonštruovali jej dvojtýždňovú plavbu.

Air Defender 23

NATO chystá najväčšie letecké cvičenie v histórii. Nemci protestujú

10.06.2023 16:36

Demonštrácia pred základňou Wunstorf sa konala pod heslom „Cvičte mier namiesto vojny".