Založ si blog

Vzťah k Slovenskej republike

Dobrý deň vážení prispievatelia, v mojom druhom príspevku, by som sa rád s Vami podelil o môj názor na vzťah občanov SR k svojmu štátu, ktorý vznikol 01.01.1993.

Vieme, že tu existoval aj prvý slovenský štát v rokoch 1939 až 1945, ku ktorému sa hanbíme priznať lebo to bolo počas druhej svetovej vojny a pravda je taká že vznikol len a na základe zrady spáchanej v Mníchove 30.09.1939, ktorú podpísali vtedy európske veľmoci Spojené kráľovstvo (UK), Francúzsko, Taliansko s fašistickým hitlerovským Nemeckom, čím nás obetovali a mysleli si že sú pred Hitlerom zachránený !. Aj tejto téme sa budem venovať v samostatnom článku.

V dnešnom článku sa chcem venovať dnešnému vzťahu občanov SR k nášmu štátu a to z pohľadu, že nielen mienkotvorné média, ale hlavne naši verejný predstavitelia, rôzni  športoví komentátori, ako aj radoví občania SR, vyjadrujú o našom štáte ako o krajine.

Akosi sa nám nechce vo svojich vyjadreniach používať spojenie Slovenská republika, štát, Slovensko. Veď takto v našej mladej generácií nevypestujeme prirodzený rešpekt k svojej vlasti, keď sa o nej v zahraničí budú vyjadrovať len „ že v našej krajine“. Samozrejme, že na vzťah k svojej vlasti a štátu vplývajú aj iné dôvody (ekonomika štátu, politická kultúra a pod.), ale pomenovanie svojej rodnej zeme republikou, štátom je to prvé, k čomu by sme mali našu mládež a občanov SR viesť.

Republika je z latinského  „res publica“ – vec verejná a teda vyjadrovať sa o svoj štáte ako o republike by malo byť národnou hrdosťou.

Počuli ste Čecha sa vyjadriť o Česku ináč ako o České republice alebo v našem státe !?

Napríklad len taká obyčajná predpoveď počasia v našich televíziách a hlavne vo verejnoprávnej RTVS – keď hlásateľ povie „ na východe našej krajiny …“ alebo „ zajtra bude na území našej krajiny … „, je ponižujúce a vo verejnoprávnej televízii by si na to mali dávať obzvlášť veľký pozor a to pri akomkoľvek vyjadrovaní sa k nášmu štátu ako a pozívať slovné spojenie Slovenská republika.

Možno pre viacerých z Vás je toto najmenej podstatné pre život na Slovensku, ale začnime od toho aby sme sa nebáli a nehanbili oslovovať našu zem  a naše štátne zriadenie  Slovenskou republikou, pretože krajina je to čo vidíme z okna – hory, lesy, lúky a pod.

Na záver počuli ste už niekedy nejakého Američana aby sa o United States of America (USA) vyjadril ako United Country of America (UCA) ! No nie je to smiešne a ponižujúce slovné spojenie !?

Prajem pekný deň a Vašu pozornosť .

Igor Matovič hovorí – Ja si idem svoje! Dokedy mu to budeme tolerovať?

08.03.2021

Toto je tragédia národa slovenského, celej našej spoločnosti, tragédia Slovenskej republiky! Nie, nepovažujem za tragédiu to, že veľká väčšina občanov-voličov SR sa 29. februára 2020 v PV rozhodli tak, ako sa rozhodli a odovzdali svoje volebné hlasy hlavne OĽANO a predovšetkým Igorovi Matovičovi – 498740 preferenčných hlasov pre Igora a celkovo pre OĽANO 721166 [...]

Bezhraničný cynizmus Zuzany Čaputovej!

07.03.2021

Nie, mňa absolútne nezaujíma, kto pripravuje Zuzane Čaputovej program, ba ani to čo v tom programe hovorí/číta a vykonáva lebo takto musí? Nie z jediného dôvodu. Zuzana Čaputová sa hrdí tým, že terazky je najvyšším ústavným činiteľom SR, podľa Ústavy SR – prezident/ka SR! To zanemená, že sa má v otázkach spoločensko-politických, či už domácich alebo [...]

Keď sa poslanec za OĽANO sekne a zároveň zázračne stratí pamäť aj chrbtovú kosť!

06.03.2021

Aby som bol úplný a presný, jedná sa o poslanca NR SR, ktorý kandidoval v PV 2020 do NR SR na kandidačnej listine strany(?), koalície(?) s názvom- OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA“ zo 40 miesta, tréner a manažér tenisovej akadémie – Ján Krošlák. Avšak neviem, kde ho mám na základe tak dlhého názvu tejto [...]

pápež, irak

Pápež na historickej návšteve Iraku precestoval vyše 1 400 kilometrov

08.03.2021 15:07

Pápež sa stretol aj s otcom chlapčeka, ktorý sa utopil počas plavby cez Egejské more a stal sa symbolom ťažkého údelu utečencov.

čaputová

Do stredy bude ticho, koalícia čaká na výsledky rokovaní u Matoviča a Kollára

08.03.2021 14:31

Podľa ministra školstva sa diskutuje o každej jednej funkcii člena vlády.

Branislav Gröhling

Zrušenie ústnych maturít nie je témou dňa, uviedol Gröhling

08.03.2021 14:08

Na štyroch školách sa v uplynulých dňoch uskutočnilo testovanie kloktaním, použitých bolo okolo 7 100 testov. Všetky boli negatívne.

Jana Bittó Cigániková

Cigániková žiada od premiéra ospravedlnenie za štyri mesiace staré výroky

08.03.2021 13:46

Predsedníčku výboru pre zdravotníctvo označil Matovič za „za ťažkú lobistku" spoločnosti Penta.