Založ si blog

Slovenská elektrina na Ukrajinu. Za koľko im a za koľko Slovákom?

Iste, pomáhajme resp. predávajme, ale len a za riadne trhové ceny, komukoľvek, ale len z prebytkov!

Ale pekne po poriadku.

Tak sme sa od Pellegriniho, nášho nového Prezidenta dozvedeli, nie tu doma z nejakého jeho vyhlásenia napr. po konzultáciách s Vládou SR, ale z jeho vystúpenia na spoločnej TB s poľským prezidentom Dudom, že – citujem – „…sme významným partnerom pre Ukrajinu aj vo vzťahu k dodávkam energií. Slovensko na Ukrajinu dodalo od vzniku vojenského konfliktu u viac, ako 40 tisíc MWh elektrickej energie, čím výrazne prispieva akej, takej stabilite elektrickej sústavy na Ukrajine a chystáme sa zvýšiť ešte tieto dodávky elektrickej energie, hlavne na jeseň a zimu, ktorá bude pravdepodobne pre Ukrajinu ďalej kritická“ – približne od 15:30 minúty – https://www.ta3.com/relacia/947443/tb-p-pellegriniho-a-a-dudu-po-stretnuti-prezidentov

Tu si je potrebné uvedomiť, že Pellegrini nie je politik resp. Prezident SR, ktorý by teraz spadol z politického neba, ako jeho predchodcovia Kiska, ale predovšetkým Čaputová!

Jeho predchodcovia, si ani len nepričuchli k vládnej práci, práci koaličnej väčšiny v Parlamente SR, ba ani k politike vlády, vládnej koalície!

Zatiaľ čo Pellegrinimu, ak to poviem obrazne, ešte ani len nezhasol vládno-koaličný špak, aby nevedel o čom hovorí. Pellegrini má presné informácie, takpovediac z prvej ruky lebo terajšia ministerka hospodárstva SR, je jeho politická nominantka z HLAS-SD – Denisa Saková.

Nuž v tejto súvislosti nejdem hovoriť ďalej o Pellegrinim, ale o tom, čo povedal o našich dodávkach EE pre Ukrajinu, v súvislosti k jeho nominantke na pozíciu ministerky hospodárstva a terajšej ministerky tohto rezortu, teda k Denise Sakovej.

Mám za to, že takúto informáciu sme sa nemali dozvedieť od Prezidenta na jeho zahraničnej pracovnej ceste, na TB, ale priamo a vopred, od ministerky a daného ministerstva.

Totiž nie je pomoc ako pomoc.

Áno, pomáhajme, ale z prebytkov a nie na úkor vlastného obyvateľstva!

To my na Slovensku máme prebytky EE?

Naozaj?

A nie tak náhodou musíme nakupovať EE cez západoeurópske burzy a za prehnane vysoké ceny?

A Ukrajine budeme dodávať našu EE, ako a za akú cenu?!

Najskôr ju preženieme cez západoeurópsku burzu a tak im ju aj s našou prirážkou predáme?

Lebo ak si dnes chce niektorá z našich spoločností zakúpiť určité množstvo EE, tak si ho nekupuje priamo za burzovú cenu, ktoré je napr., pre 4. Q 2024 dnes na úrovni 101,95 €/MWh, ale predávajúci (napr. ZSE, VSE…) Vám ju predá aj so svojou maržou napr. za 150,00 €/MWh a ak by si daná spoločnosť, firma chcela kúpiť EE napr. na celý rok 2025, tak dnes je cena na burze 100,30 €/MWh – nákup od dodávateľa EE môže byť tiež niekde na úrovni okolo 150,00 €/MWh.

https://pxe.cz/cs/derivatovy-trh/elektrina (ešte upozorňujem, že toto je len cena za silovú EE, k tomu je potrebné pripočítať ešte cenu za distribúciu, ktorá je dnes na úrovni niekde okolo 80,00 €/MWh)

Takže sa pýtam, naozaj máme pre Ukrajinu prebytočnú EE a predáme im ju napriamo, teda nie cez burzu?

Tak, ako to musia robiť naše firmy, naši podnikatelia, naše obyvateľstvo?!

Podľa mňa nie, nemáme!

Takže nech sa páči Ukrajina, nakupujte si EE cez západoeurópske burzy a možno si tam zakúpite našu EE lebo aj my v rámci „zmysluplných“ EÚ predpisov musíme najskôr nami vyrobenú EE dodať/predať na burzu a potom si ju z tamodtiaľ, za oveľa, oveľa vyššiu cenu kúpiť späť!

Je toto normálne a spravodlivé?!

Nuž NIE JE!

Dosť bolo takejto falošnej solidarity! (Francúzi, Nemci…, si pozatvárajú uhoľné bane, pozatvárajú si jadrové elektrárne…potom nemajú dostatok EE a tak si ju môžu dovoliť nakúpiť na burze aj za 300-500 €/MWh – teda tu našu, ktorá potom chýba nám!!!)

A potom nám tu ktosi bude tvrdiť, že nám EÚ pomáha s akýmisi „milostivými darmi“, ktoré si nazvali bombasticky – eurofondy!

Lebo výrobná cena EE na Slovensku, sa dnes pohybuje niekde na úrovni okolo 50,00 €/MWh – https://www.sse.sk/najcastejsie-otazky/najcastejsie-otazky-k-cenam-energii/ceny-energii-pre-domacnosti/preco-sa-elektrina-vyraba-za-50-eur-a-potom-predava-za-500-eur-ako-sa-stanovuje-cena-elektriny-na-burze?page_id=13028

Takže kto tu koho zdiera? My EÚ alebo EÚ nás?!

Na záver ešte raz – máme na to, aby sme pomáhali Ukrajine napr. aj takto v dodávkach EE a pritom neukracovali našich obyvateľov?

To naši obyvatelia by nemali byť na prvom mieste!

Najskôr zabezpečme lacnú EE pre Slovákov a keď nám zvýši, tak potom áno pomáhajme aj Ukrajine!

Tu sa Slováci pozrite ako nám „pomáha“ Ukrajina a ako oni myslia „na nás“, že čo bude s nami v nasledujúcu zimu, nasledujúce zimy.

„Ruský plyn už cez Ukrajinu nepotečie. Čo hrozí Slovensku a aké budú dôsledky?“

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/687187-usky-plyn-uz-cez-ukrajinu-nepotecie-co-hrozi-slovensku-a-ake-budu-dosledky-odpovede/

alebo

„Ruská ropa na Slovensko netečie. Slovnaft sa núka, že zaplatí za Rusov“ https://index.sme.sk/c/22980552/ruska-ropa-na-slovensko-netecie-mol-sa-nuka-ze-zaplati-za-rusov.html

Toto je na oplátku pomoc resp. pomoc Ukrajiny voči nám Slovákom?!

Iste, že ropu aj plyn, už môžeme nakúpiť aj inde, ale za akú cenu?!

Za rovnakú cenu, akú by sme mali od RF?!

A čo naše nie malé a pre štátny rozpočet nie nepodstatné desiatky, stá milióny z tranzitu týchto dvoch komodít smerom na západ cez SR?!

Toto nám Ukrajina uhradí, ako kompenzáciu za to, že budeme kupovať drahšie, inde, len nie od Rusov a nie cez ich územie?!

Že sa oni, ako Ukrajina vzdajú desiatok, stoviek miliónov € alebo US dolárov za tranzit, toto je ich vec, ale prečo to isté musíme robiť aj my???

P.S.:

V ďalšom mojom článku na tému Pomoc Ukrajine, sa opýtam takúto otázku – „Kde je dnes východná Schengenská hranica EÚ? Je to napr. hranica medzi SR a UA alebo je táto „Schengenská“ hranica EÚ dnes posunutá, až na frontovú líniu na východe Ukrajiny medzi UA a RF bojovníkmi?!

 

Biden verí Putinovi a povzbudzuje ho do konečného víťazstva, Trumpa si vybral za svoju pravú ruku!

12.07.2024

A takýto človek vraj „vládne“ svetu? A takémuto človeku sa EÚ klania? Naozaj toto už ani nie je smiešne! Toto je tragédia, ktorá môže ľudstvo veľmi mrzieť! Toto je na hlboké zamyslenie sa! Je nemysliteľné, aby človek s tak ťažkým mentálnym postihnutím, aké s najväčšou pravdepodobnosťou má „prezident“ USA Joe Biden, bol ten, ktorého budú poslúchať [...]

Samit NATO Washington 2024 – spolok mierotvorcov alebo kazisvetov?

11.07.2024

Hneď na úvod celkom jasne napíšem, že ak by to bolo v mojej moci, tak by som okamžite z tohto spolku stiahol Pellegriniho aj Blanára a nechal by som tam za SR len tých najnižšie protokolárne postavených z nášho rezortu zahraničnej diplomacie, ktorý by tam boli pro forma! Z obsahu článku jasne vyplynie prečo. Ale pekne po poriadku. Vo Washingtone prebieha stretnutie NATO, [...]

Bola to Moskva alebo Kyjev? A opäť ani len náznak elementárnej zdržanlivosti!

10.07.2024

Isteže dňa 24.2.2022 to bola Moskva, ktorá vojensky vstúpila na územie Ukrajiny. O tom niet pochýb ani sporu. Spor nie je ani v tom, že tak učiniť nikdy nemala. V čom spor však je, či to bola akcia vyprovokovaná alebo nevyprovokovaná. Ale toto tu dnes riešiť nejdem. V dnešnom článku sa povenujem tomu, že tu máme opäť niečo, čo sa na území Ukrajiny nikdy stať nemalo [...]

Donald Trump

Streľba na Trumpa, agenti tajnej služby ho krvavého stiahli z pódia. Strelec je mŕtvy

14.07.2024 00:36, aktualizované: 02:04

Na predvolebnom mítingu Donalda Trumpa v Pensylvánii zazneli zvuky výstrelov, následne zakrvaveného exprezidenta odviedli bezpečnostné zložky z pódia.

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.