Založ si blog

Propaguje RTVS extrémizmus ? Nemali by zakročiť orgány činné v trestnom konaní ?

Plne si uvedomujem, že na slovenskej politickej scéne a v bežnom živote sa dejú onakvejšie veci, ako to o čom bude dnešný článok. Avšak po viac ako týždňovej mojej pauzy od dôsledného sledovania politického diania na Slovensku, sa dnes ešte s plnou vážnosťou nechcem púšťať do komentovania udalosti na našej politickej scéne, ktoré sa udiali za ostatný týždeň. I keď bolo by o čom a určite sa tomu v mojich nasledujúcich článkoch povenujem, námetov je žiaľ viac než dosť !

Avšak včera som neveril vlastným očiam, keď som si v programovej ponuke štátnej RTVS prečítal, že štátna RTVS odvysiela na svojom hlavnom vysielacom televíznom programe – STV 1 – film „Cigáni idú do neba“  (Табор уходит в небо) ! Zaujímavé na tom je aj zvolený vysielací čas – od 16:00 hod. Teda v čase, kedy si ho môže pozrieť hlavne naša mládež, ktorá je neoliberálnou ideológov presviedčaná, že používať výrazové prostriedky na Rómov – Cigán, je maximálne extrémistické, nenávistne, fašistické a pod. ! Teraz odhliadnem od obsahu tohto naozaj skvelého filmu o živote Cigánov kdesi vo východnej časti Rakúska – Uhorska. Avšak je radno poznamenať, že film sa odohráva na pozadí resp. na základe príbehu, že v úvode filmu hŕstka Cigánov ukradne kone, priamo z vojenských kasárni ! Nuž niečo nehorázne ! Takto vykresľovať Cigánov ! Ako zlodejov !!!

No a teraz k tomu podstatnému ! Pamätáte si Vážení občania SR na politickú reláciu O 5 minút 12, štátnej RTVS zo dňa 28.6.2020 ? Nie ? Tak si pripomeňme, čo sa v tejto relácií odohralo. V istom časovom úseku tejto relácie poslanec NR SR za K-ĽSNS Miroslav Suja použil na istú časť nášho obyvateľstva výraz Cigáni. Od moderátora RTVS, Mareka Makaru prišla okamžitá rozhorčená reakcia a žiadosť na poslanca NR SR, aby sa vyhol tomuto výrazovému prostriedku, minimálne na pôde RTVS ! Moderátor dokonca ani tento výrazový prostriedok nedokázal vysloviť a teda sme sa mohli len domnievať, že myslel slová Cigáni, Cigán a pod.

No a teraz tu máme dokonca film, ktorého názov hneď na začiatku obsahuje výraz Cigáni ! Čo s tým, pán Makara ?! Čo s tým, vedenie RTVS ?! Čo s tým, všetci tí, ktorí doslova požadujete trestné stíhanie všetkých tých, ktorí namiesto Róm používajú celkom neškodné a historické oslovenie Cigán ?! Mňa prekvapuje, že cenzúra v RTVS nepožadovala, aby pred samotným odvysielaním tohto filmu bol premenovaný na „Rómovia idú do neba“ a samozrejme predabovať všetky tie časti filmu, kde sa používa výraz Cigáni a pod. lebo ich tam zaznieva neúrekom ! Ani raz som tam nepostrehol výraz Róm ! A to je čo za poriadok ? Dnes predsa na Slovensku nemáme Cigánov, ale Rómov !

Ďalším veľkým prehreškom RTVS voči našej neoliberálnej demokracií je aj to, že sa jedná o film z roku 1975 z kinematografie Sovietskeho zväzu !!! (https://sk.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1ni_id%C3%BA_do_neba) To si v RTVS nikto neuvedomuje, že je to propagácia totalitného režimu ? Veď, ak ma pamäť neklame, tak práve v rokoch 1970 až 1975 u nás v ČSSR, po udalostiach v roku 1968 prebiehala tzv. normalizácia pod vedením KSČ a možno na priamy príkaz ÚV KSSZ z Moskvy ! Tu prečo nepoužijeme rovnaký meter, ako pri poslancovi NR SR Ľubošovi Blahovi (SMER-SD), ktorý poukazuje nato, že nie všetko bolo zlé, čo sa vykonalo, vybudovalo pred rokom 1989 a neoznačíme to za propagáciu totalitného režimu ?! Kde sú tí všetci špeciálni prokurátori, policajní vyšetrovatelia a sudcovia, ktorí obviňujú, trestne stíhajú, ba dokonca aj odsudzujú občanov SR za to, že si dovolia vyjadriť svoj názor, ktorý absolútne nikomu neubližuje ba ani nedehonestuje ?!

Ďalej chcem poukázať nato, že čo ak sa nájde nejaký agilný vyšetrovateľ, prokurátor a následne aj sudca, časti nášho neoliberálneho justičného systému a vyjme z kontextu tento názov filmu. Nebude to vnímať v širšom kontexte s obsahom a umeleckou úrovňou tohto filmu a označí výraz „Cigáni idú do neba“, ako za nenávistný lebo to evokuje fyzickú likvidáciu Rómov ! Zdá sa to niekomu pritiahnuté za vlasy ? Áno, je to pritiahnuté za vlasy ! Ale kto, dnes zaručí, že naša dnešná mládež, si tento film nepozrie, nebude vedieť o čom tento film je  a budú niekde po uliciach vykrikovať na istú časť nášho obyvateľstva napr. „Cigáni pôjdete do neba!“ Nie je možné toto vyhodnotiť, ako rasový počin z nádychom navádzania na nenávisť a fyzickú likvidáciu týchto občanov SR ?

Ja viem, celý tento článok je o absurdnosti. Ale najväčšia absurdnosť a nezmysel je ten, že v istom období po roku 1989 neoliberálna časť politického spektra SR bez rozmyslu začala presadzovať, aby sa istá časť nášho obyvateľstva oslovovala výhradne Rómovia a pomenovanie resp. oslovenie Cigáni, bolo považované za hanobenie rasy. Takíto občania sú označovaní za extrémistov, fašistov, nenávistníkov a neviem čo ešte !

Vyzývam týmto mojim článkom všetkých občanov SR a najme neoliberálnych politikov, rôzne neziskové občianske organizácie – NEBLÁZNIME ! Dajme na jednu úroveň pomenovanie, výrazové prostriedky Cigán a Róm . Nerobme medzi tým umelý problém ! Zbytočne rozdeľujeme spoločnosť, zbytočne sa tu vytvára dojem nenávisti a extrémizmu !!!

Ja osobne na oslovení Cigán, Cigánka, Cigánsky, Cigánski a pod. nevidím nič dehonestujúce a už vôbec nie rasistické, extrémistické ! Začnime v spoločnosti presadzovať názor, že oslovenie Cigán je oslovenie prirodzené, nikoho nedehonestujúce a má historický základ. Môj názor je taký, že značná časť našich občanov nie je na toto oslovenie alergická ba naopak sú nato hrdí – „My sme Cigáni a nie Rómovia“ hovoria, keď sa s nimi dáte do reči a práve ich nesníma kamera, niektorých našich „objektívnych“ médií !!!

Záver :

Áno, na obrazovky, predovšetkým štátnej RTVS, patrí tento filmový skvost z dielne sovietskej kinematografie a patria tam aj ďalšie relácie v ktorých sa vyskytuje názov Cigán – napr. Cigánski diabli, Cigánska muzika a pod. a buďme nato hrdí, že máme takéto umelecké skvosty v našej kultúre ! A nesnažme sa to umelo a nasilu premenovať, vyňať z našej histórie, vyňať z našich výrazových prostriedkov. Lebo všetko, čo sa robí nasilu, celkom jasne zaváňa totalitnými spôsobmi riadenia a usporiadania štátu !!!

 

 

Igor si na úkor Pavlínky urobil skúšku správnosti !

22.09.2020

V dnešnom článku budem používať výhradne krstné mená lebo si ctím a rešpektujem prezumpciu neviny. A v tomto článku vám niektoré mená môžu pripomínať skutočné postavy, tak vedzte, že podobnosť je čisto náhodná, tak ako boli čisto „náhodné“ podobnosti osôb v takých slovenských kinematografických „skvostoch“ ako „Únos“, „Čiara“, „Sviňa“. [...]

Igor Matovič zbožňuje dni, keď naserie kopu ľudí a ja chcem nasrať jeho a mať krásny deň !

21.09.2020

Presne takto sa vyjadril Igor Matovič na nás občanov SR vo svojom FB statuse dňa 18. augusta 2020 keď napísal toto – „Nasral som kopu ľudí…“ a článok ukončil – „…Takéto dni ja mám rááád.“ Smutné na tom je to, že odvtedy Igor Matovič už nasral toľko ľudí, že sa v ňom kopí množstvo radosti a robí jednu hlúposť za druhou, aby tých [...]

TA3 – zámer ? – manipulácia ? – alebo, čo to malo znamenať, čo to malo vo verejnosti vyvolať ? !

20.09.2020

TA3 sa hrdí tým, že poskytujú slovenskej verejnosti vyvážené, pravdivé a hlavne overené informácie. Naozaj ? Hneď na úvod prezentujem, že v tomto článku si absolútne nebudem dávať servítku pred ústa. Naozaj už stačilo, aj keď v tomto prípade sa jedná o súkromnú, komerčnú TV. O čo ide ? Ide o účasť Igora Bukovského v dvoch reláciách na TA3, krátko po [...]

Vysoké Tatry, štíty,

Tatry majú ďalšiu obeť, Poliaka našli pod Ťažkým štítom

22.09.2020 20:40

Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) našli v utorok pod stenou Ťažkého štítu vo Vysokých Tatrách mŕtve telo 39-ročného poľského turistu.

Pellegrini,

Pellegrini klub nemá, aj keď ho podporili Šeliga či Grendel

22.09.2020 19:31

Poslanci okolo Petra Pellegriniho nebudú mať vlastný poslanecký klub. Plénum odmietlo návrh na jeho zriadenie v utorkovom hlasovaní.

Trump

Trump vo vystúpení na VZ OSN kritizoval Čínu za pandémiu a znečisťovanie

22.09.2020 18:35

Čína podľa neho v obmedzila vnútroštátne cestovanie, zatiaľ čo umožnila, aby lety smerujúce z Číny šírili nákazu po svete.

alkohol tester

Kamionista nebol schopný ani fúkať, odber krvi odmietol

22.09.2020 18:12

Obvineniu z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 55-ročný kamionista, ktorého kontrolovala v pondelok polícia.

ferro

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 311
Celková čítanosť: 3320431x
Priemerná čítanosť článkov: 10677x

Autor blogu

Kategórie